фотограф Теодор Петров
Всеки начинаещ фотограф първото, върху което се концентрира са камера, обективи, чете избира… Най-далечният хоризонт евентуално е покупката на статив, но дори и това е на втори план. С течение на времето, се появяват и апарата и оптиката, че даже и статив. И тук започват размислите за фото раницата. Изведнъж се установява, че всичката ни любима техника и оптика някак трябва да се пренесе до там, където ще работим. А дори и да не я пренасяме често, въпреки това дори за епизодични пътувания проблемът с нейното осигуряване и защита е също толкова актуален, а междувременно техниката трябва да се съхранява.
И така се стига до момента в, който се осъзнава, че правилният избор на раница в много случаи е факторът, който ще реши дали една важна фотография ще бъде направена или не…
Фото раниците и всъщност защо са необходими?
Можете да пробвате да си носите техниката с обикновена раница, възможно е дори с пазарска чанта, но бързо ще установите, че такива решения не стават за фотографски цели. Защо? Фото раницата на първо място трябва да осигури начин за удобна промяна на вътрешното пространство, така че да можете да подредите техниката и оптиката удобно, без да се докосват, максимално защитени и същевременно лесно достъпни. Освен това, много важно е, като конструкция раницата да защити в максимална степен съдържанието от външни въздействия. Всичко се случва докато работите или пътувате, затова трябва да е добре обмислена като защита от удари, вибрации, и не на последно място прах и влага.
Разбира се, всичко дотук трябва да е в съчетание с максимално удобна за носене форма и ергономия, позволяваща дори и преходи и продължителна работа навън. В същото време ако работите на място където няма преходи, а само кратко пренасяне от примерно автомобила до мястото за снимане и обратно, е отлично да можете да сваляте кръстният колан например…
Сменил съм няколко различни модели раници, методи за подредба на багаж и въобще начин да пренеса необходимата ми техника до някаква позиция. И винаги съм имал разни проблеми. Колкото и да е удобна една специализирана фото раница, тръгна ли на няколко дневен преход винаги се сблъсквам с въпросът къде да си сложа допълнителната екипировка, дрехи и най-вече храна и вода. Като тук е моментът в който специално препоръчвам на всеки експериментатор да пробва каквото си иска, само да не си слага храна и вода така където му е техниката и оптиката. Много бързо ще разбере по най-трудният начин, че това е най-бързият начин да постигне “омлет” от оптика с хранителни добавки… нещо, което няма да ви хареса повярвайте ми.
През годините съм пробвал и различни комбинирани системи, включително разделно носене на нормална туристическа раница и система за носене на фототехника отпред с цел по-равномерно натоварване. Пример:
фотографи Събин Коларов, Петър Илиев
Да, системата позволява да натоварите много багаж, сравнително равномерно разпределение на теглото и удобство при работа. Но е много сложна за закачане, на практика ви трябва помощник да се подготвите и е приложима само за сравнително дълги преходи. Оттогава търся раница, която да може да осигури възможният компромис между удобство за техника и друга екипировка, а и все пак да се отчита факта, че обикновено фотографа също е човек и трябва да носи нещо за ядене и пиене. Тествах и пробвах много раници и решение докато един ден не се появи точно каквото търсех.
Gitzo Adventury 45L
Gitzo във фотографското оборудване е синоним на нещо като Ролс Ройс в автомобилизма. Компания известна с уникалните си стативи, глави и прочее… До момента те нямаха в гамата си раници и това е първата им изява в тази област. Рядкост е, от първия път нещо да се получи перфектно, даже е невероятно, но има основателна причина. Gitzo е в състава на група компании, сред които Manfroto и Lowepro, което веднага дава идея, че имат една огромна база, от която да стартират като технологии, материали и най-вече know-how. И е факт, че нещата са се получили!
Първото, което се вижда и което веднага ме “грабна” е материалът. Изключително качествена материя, при това в изпълнение “ripstop”. За който не знае, това е метод, при който отделните нишки са разположени така, че сумарно платъ е издръжлив на разтягане във всички посоки и дори пробив с остър предмет, не тръгва да го “цепи” а остава локализиран.
Избързвам малко, като отбелязвам, че материалът, освен много здрав, е устойчив на UV лъчение и изключително издръжлив на влага и дъжд.
Раницата идва в комплект с допълнително покривало за дъжд, което е скрито най-отдолу и би позволило според мен носене във всякакви условия без гмуркане 🙂
Във всеки случай до момента, никъде не съм използвал това покривало, макар че и дъжд ме е валяло и в прашна среда съм работил.
Обърнете внимание на използваните катарами и закопчалки. Качествена пластмаса, добре обмислена конструкция, леки и здрави.
Доброто впечатление се допълва от циповете. Освен здрави, трябва да отбележа, че са безпроблемни като бързина на работа и без заяждане. Сигурно вече им направих по няколко хиляди цикъла и до момента работят удобно и безпроблемно.
Циповете без изключение са водоустойчиви и уплътняват отлично.
Специално подчертавам, че това представяне на раницата правя известно време след като се сдобих с нея. Аз си имам принцип, ревюта, представяния правя само на неща, които съм особено харесал и одобрил. Затова и поносих раницата, тествах я във всякакви условия, подреждах я различно за съвършено различни задачи, за да видя и усетя как в действителност работи. Каквото и да си представя човек, практиката е единственият съдник, особено за неща като фотографска раница. И за да мога да завърша това представяне и то да бъда обективно, включих тази раница и за едно фото пътешествие в Пирин. Нещата горе, винаги изглеждат по-различно… 😉
Като цвят и неутралност раницата перфектно се вписва в моя режим на работа. Ненатрапчива, никъде не привлича излишно внимание, спокойно снимам, без да се притеснявам, че ще се “отразя” някъде и чак после ще си видя провалената снимка. Всичко това важи и за работа в градски условия:
фотограф Владимир Томашевич
С тази Gitzo обиколих и във връзка с мой проект по няколко големи промишлени обекти, имаше достатъчно прах, масла, сажди и всякакви подобни “страхотии”… Държи се добре, удобно се работи, никъде не ми създаде затруднения.
По същият начин удобно и комфортно се чувствах и по пътеките в Пирин:
фотограф Злати Златев, Марин Стоянов
И най-важното, този път, движейки се в Пирин, имам всичко което ми е нужно на гърба си, лесно за достъп, включително дрежи, неща за бивак, храна и вода:
фотограф Злати Златев
Време е да кажа няколко думи за параметрите на раницата:
– тегло приблизително 2кг.
– в комплекта влиза покривало
– дишащ гръб
– допълнително отделение отделено от осноният обем
– три въшни джоба
– закрепване за статив
– възможност за закрепване на допълнително оборудване с Molle система
– сваляем колан с допълнителен джоб
– защитно вътрешно покривало с цип
– вътрешна модулна система за подреждане с възможност за изваждане
Gitzo Adventury 45L спокойно събира два DSLR FF Pentax К-1 + грип като единият е с DFA* 70-200 / 2.8, а другият с DFA 15-30/2.8 като остава място за още един 70-200 или два средни по размер обектива + допълнителен джоб с аксесоари, батерии, филтри и прочее…
Раницата е така конструирана, че докато е на гърба Ви няма шанс някой да може да извади нещо от нея колкото и да е сръчен… 😉 Отваря се гърбът на раницата, което пък позволява ако сте нагазили здраво в река или кал, да извадите или приберете техника, без да оставяте раницата и да я сваляте от кръста…
Вътре имате и два големи джоба за таблет или лаптоп, аз ги използвам и за дрехи ако се наложи.
Допълнителното отделение на раницата е с възможност за лесно сгъване тип армейска “торба” и бързо и надеждно фиксиране с катарами. Отделно под раницата има възможност да се закрепва шалте или нещо подобно, пристягащите ленти са в комплекта.
фотограф Злати Златев