Конструкторите на обективи с години работят, пресмятат, пият кафе, зачеркват и почват отначало… докато постигнат желаното от един обектив. Или поне такава е “картинката” при високият клас оптика. Представям си ги, същите тези хора застанали отстрана в някой магазин за фототехника и гледат как любимият им шедьовър попада в ръцете на някой купувач… Бих предположил последвала усмивка и вероятно онова приятно чувство за добре свършена работа… Цялата тази идилия би се сгромолясала в момента в който същият купувач произнесе знаменитата фраза: “Я ми дайте и някакъв филтър за препазител към обектива”… Предполагам в този момент на конструктора ще му иде или да си смени професията или да пие две сакета на гладно, а вероятно и двете… 🙂
Накратко, начинът веднага, бързо и за постоянно да направите от един отличен обектив посредствен такъв е много прост… Завийте му отпред един посредствен филтър и готово… И въобще да не отваряме дума за предпазване на челната леща, това е мит, повече съм писал тук: Филтри и използването им за защита на някои Pentax обективи, ДА или НЕ!
Дотук добре, но все пак има ситуации в които филтрите са незаменими и важни за крайният резултат който търсим. Да речем един поляризационен филтър няма как да бъде заменен като ефект върху изображението без значение каква последваща обработка ще направим. Или т.н. ND филтри които има ситуации в които също са важни, примерно при работата с импулсно осветление в съчетание със силна осветеност.
Накратко казано, филтрите които бих сложил на моите обективи са възможно най-високият клас, до който бих имал достъп… и са последното от което бих спестил…
С голямо съжаление отбелязвам, че ако при оптиката все пак има много тестове, ревюта и анализи, които поне биха ви дали отправна точка за избор с филтрите нещата не стоят така. Като че ли има някаква общоприета “омерта”, почти нищо не се пише, а това което се публикува като параметри за един филтър в повечето случаи няма да ви е особено полезно… Ориентирането на по цена също… Не винаги по-скъпото е по-добро.
Всеки филтър внася някакви промени в крайната визия. И като промени в цвят и оптични аберации от различен вид и порядък.
Разглеждайки чекмеджето с филтри, виждам на практика как през годините почти няма марка или модел, който да не съм пробвал, тествал, използвал. И такива дошли отблизо и отвъд океана и оттам откъде изгрява слънцето… В голямата си част крайното впечатление съм добивал след доста кадри в различни ситуации. А големият куриоз бе, че цялата купчина различни филтри събрани през тези години отстъпиха място на вероятно единствената марка с която не бях работил. И както понякога се случва, точно тя измести всичко до момента с един замах…
Rodenstock!
Защо Rodenstock? Минимална да не кажа почти невидима промяна на крайното изображение. Перфектни покрития, в съчетание с висока здравина и твърдост, които позволяват филтъра да се чисти и поддържа лесно. Кратка систематичност за причините и предпоставките, които един филтър Rodenstock има за да осигури този перфектен краен резултат.
Първото и най-важно за един филтър е стъклото и неговото качество като прозрачност, еднородност и това колко добре е полирано.
Рамката на филтъра е важно да бъде възможно най-ниска (с цел избягване на винетиране при широкоъгълните обективи) и същевременно да бъде изработена от качествен материал който да запазва формата си без промяна през времето като същевременно не позволява да се получи ефекта на “залепване” ако дълго време филтърът е стоял завит на резбата на обектива.
И още един трудно забележим, но значим елемент, стъклото на филтъра е важно да бъде почернено по края за да се избегнат нежеланите отражения.
И разбира се, покритията, които позволяват максимална пропусквателна способност с минимално отклонение в спектралната характеристика:
(сравнение межу филтър с многослойни покрития и такъв без)
И накрая, но също от изключителна важност, специалните покрития правещи задържането на замърсявания по повърхностите минимални:
Всички тези елементи, допринасят за това един филтър Rodenstock да осигурява перфектният краен резултат.
Дотук с известното и информация от производителя, сега няколко думи за онова, което не пише никъде. По отношение на поляризационният филтър, за първи път виждам такъв, който като разглеждам внимателно попикселно резултата, намирам места, които са по-добре с него, отколкото без. Филтъра работи впечатляващо, използвайки го вече съм спокоен и не го слагам със “свито сърце”.
Поляризационният филтър за който иде реч е: Rodenstock HR Digital CPL super MC
Фирмата поддържа две линии, горепосоченият и Digital pro CPL MC
Двете серии се различават по цветовете, червен и за високият клас черен.
Digital pro CPL MC (червен) е по-нисък клас, аз го поставям на едно ниво с най-високият клас японски филтри. Произведен в Япония, алуминиев метален пръстен, многослойно просветление.
Rodenstock HR Digital CPL super MC е филтър от най-висок клас, стъкло Schott, пръстен от месинг и изцяло произведен в Германия.
ND филтрите използвам при някои ситуации и работа с импулсно осветление. Сериите отново са две червена и черна, с изключение на специалната серия за варио ND филтрите която е сива. Характерните особености на поляризационните филтри от двете серии са същите и тук.
Rodenstock ND филтрите са причина отново да се върна към идеята да снимам с импулсно осветление без HSS в условия на силна осветеност и нужда от работа на отворени бленди..
Официален вносител на филтрите Rodenstok за България е фирма VIP Trading
В статията са използвани изображения от сайта на Rodenstock: http://www.rodenstock-photo.com/en/